Pokaż listę

WILANÓW - PERŁA O NIEREGULARNYCH KSZTAŁTACH

Każdy ze szkoły pamięta hasło „barok” - styl w sztuce, literaturze, architekturze. Z włoskiego oznacza perłę o nieregularnych kształtach. To przepych, zdobienia, manieryzm, bogactwo. Jednym z ważniejszych zabytków z tego okresu jest letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego, nie tylko bohatera odsieczy wiedeńskiej, ale wielkiego ekonoma, pasjonaty roli i przyrody. Tę ostatnią pasję widać we wnętrzach pałacowych. Zdobienia nawiązują do natury. Kompleks pałacowy, to niewątpliwie wizytówka Wilanowa. Niezmiennie przyciąga turystów o każdej porze roku, tym bardziej, że nieopodal znajduje się dużo innych atrakcji. Jakich i dla kogo? Już wyliczam.

 

Dla smakoszy różnorodne kuchnie świta, począwszy od sushi poprzez tradycyjne polskie i włoskie specjały, skończywszy na kuchni tajskiej, chińskiej i wege. Dla karmiących ducha i intelekt prężnie działające Centrum Kultury Wilanów, imprezy plenerowe na wilanowskiej plaży, wydarzenia artystyczne w Kuźni Kulturalnej. Dla mających moc w nogach ścieżki rowerowe biegnące do Powsina lub te wzdłuż Wisły. Dla romantyków wodny spacer po pałacowym stawie. Zaś dla najmłodszych  liczne place zabaw, trampoliny, basen, a zimą lodowisko i sztucznie naśnieżana górka obok ratusza.

 

Nie da się ukryć, że Wilanów to kompilacja różnych epok, stylów życia, ludzi i architektury. To  stojące naprzeciwko siebie osiedla. Jedno z czasów PRL'u,  drugie wybudowane w dobie wolnego rynku – Miasteczko Wilanów. Dodatkowo dzielnica mieści w sobie kameralne uliczki z zabudową willową (Wilanów Niski), rezydencje rozciągające się w otulinie rezerwatu oraz zapomniane zabytki, jak chociażby budynek poczty polskiej. To  pozostałość dworca kolei wąskotorowej, która z Pl. Unii Lubelskiej wiodła przez Konstancin do Piaseczna i dalej do Radomia.

 

Dzielnica od ponad dekady nabiera także bardzo współczesnego rysu. Nowoczesne wnętrza knajp, barów, kafejek stały się miejsce spotkań mieszkańców. Nagminnie słychać dookoła różne języki świata, głównie za sprawą dużego skupiska międzynarodowych szkół (brytyjska, francuska, amerykańska, niemiecka). Przyciągają one ekspatów i sprawiają, że robi się tutaj kosmopolitycznie.

 

Wilanów niewątpliwie rozrósł się i zasiedlił, ale skrywa też swoje zielone sekrety. Rezerwat przyrody Morysin z jej pomnikami i rzeczką Wilanówką. Nieco zdziczały, wilgotny i miejscami ponury. Wystarczy kilometr oddalić się od apartamentów, pobiec na łąki po polnych drogach, by odnaleźć pozostałości dawnej wsi, poczuć na własnej skórze, dlaczego wielki monarcha upodobał sobie to miejsce.

 

 

 

Monika Żurek doradca Klienta
Pokaż listę
Facebook Twitter Instagram LinkedIn