Pokaż listę

SZKLANY DOM NA ŻOLIBORZU

SZKLANY DOM – LUKSUSOWY ADRES PRZEDWOJENNEGO ŻOLIBORZA

Kiedy samochody należały jeszcze do rzadkości ten budynek mieścił w sobie podziemny garaż dla 20 samochodów. W dodatku był on pierwszym w stolicy (sic!). Zbudowano go tuż w przededniu II wojny światowej w latach 1937-39 i postawiono na ulicy Mickiewicza 34/36. Ale absolutnie nie jest anonimowym domem.

NA MURACH ZNANE NAZWISKA ARCHITEKRURY

Mury Szklanego Domu (tak zwie się budynek) zaprojektował architekt Juliusz Żórawski, którego projekty wpisały się w obraz architektoniczny Warszawy (kino Femina, Atlatnic, Dom Wedla przy Puławskiej 28). Interesujący jest fakt, że koncept budynku zawiera w sobie 5 zasad światowej sławy architekta Le Corbusiera. Jego geniusz porównywalny jest z geniuszem Pabla Picassa w malarstwie.

5 ZASAD LE CORBUSIERA W SZKLANYM DOMU

W murach Szklanego Domu owe zasady widoczne są w:

  • wydłużonych, pasmowych oknach, które oszklono ponownie po działaniach wojennych we wrześniu 1939 roku
  • dowolnych planach mieszkań dzięki zastosowaniu żelbetowej konstrukcji (możliwość otwierania przestrzeni)
  • uwolnieniu fasad z funkcji nośnych (wolny plan elewacji)
  • przyziemiu wspartym na owalnych słupach różnej wysokości ze względu na pochyłość terenu
  • trzech tarasach (w tym jednym dwupoziomowym) nawiązujących do budowy okrętu (zadarte daszki)

 

KRYSZTAŁ W WINDACH

Modernistyczny Szklany Dom krył w sobie 110 mieszkań. Prowadziło do nich 10 klatek schodowych z drewnianymi windami z kryształowymi lustrami, które w owych czasach podnosiły standard budynku. Zamówienie zrealizowano w fabryce na Wołyniu. Po wojnie lustra trafiły do socjalistycznych biurowców.

CZAS WOJNY, WYJĄTKOWY GOŚĆ I ZASŁUŻONY WPIS

Tak jak wiele innych budynków Szklany Dom ucierpiał w czasie powstania warszawskiego. Nie na tyle jednak, by w sierpniu 1948 roku - po wcześniejszej odbudowie - nie mógł gościć na tarasie na uroczystym bankiecie samego Pabla Picassa. Artysta przebywał wtedy z wizytą w Polsce jako gość specjalny na Pierwszym Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. W 1989 roku Szklany Dom doczekał się wpisu do rejestru zabytków. A dziesięć lat później przeszedł we władanie wspólnoty mieszkaniowej, która zajęła się sukcesywnie remontami. 

Monika Żurek doradca Klienta
Pokaż listę
Facebook Twitter Instagram LinkedIn