Pokaż listę

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO ... ŚRÓDMIEŚCIA

Prędzej czy później wszystkie drogi mieszkańców i turystów prowadzą do Śródmieścia - miejsca noszącego w sobie historię, ale też najprężniej dźwigającego modernistyczne (Prudential, PAST) i nowoczesne drapacze (Warsaw Trade Tower, Babka Tower, Rondo1, Cosmopolitan, Złota 44).

 

Rozwój tej dzielnicy zaczyna się od dzisiejszej Agrykoli (dawniej grodu Jazdów) i sięga przełomu XIII i XIV w. To najstarsza dzielnica Warszawy będąca świadkiem potopu szwedzkiego, licznych sejmików, panowania caratu. Stawiana i intensywnie rozbudowywana przez II Rzeczpospolitą. Uległa niemalże zrównaniu z ziemią przez hitlerowców (85 proc. lewobrzeżnej Warszawy uległo zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego).

 

Kolejny etap, który odcisnął na sercu Warszawy zauważalne piętno to czasy PRL'u. Z mozołem przywracano Śródmieście do życia pozostawiając równocześnie liczne ślady socjalistycznych prostych brył m.in. Pałac Kultury i Nauki. Nadal pozostaje on najwyższym budynkiem w Polsce. Mierzy 237 m i ma 44 piętra. 16 spośród 3500 radzieckich robotników zginęło w wypadkach podczas jego stawiania (1952-1955). Specjalnie dla nich zbudowano osiedle z kinem, stołówką, a nawet basenem.

 

Z lotu ptaka łatwo zatem dostrzec, że Śródmieście to architektoniczna mozaika. Nie brakuje tu zieleni (Park Łazienki, Ogród Saski, Park Ujazdowski), a zabytki (Zamek Królewski, Belweder, Stare Miasto) przyciągają zagranicznych turystów. Na nobliwym Krakowskim Przedmieściu tętni wieczorne życie. Dla tych bardziej wtajemniczonych i aktywnych alternatywą stały się  od pewnego czasu  Bulwary Wiślane.

 

Bez wątpienia Śródmieście pozostaje atrakcyjną, piękniejącą z roku na rok częścią Warszawy. Z powodu braku przestrzeni i gęstej zabudowy miejsca przez wiele lat zaniedbane budzą się w końcu do życia.

 

Hala na Koszykach przemieniła się w zagłębie doskonałych restauracji, a zapomniany budynek elektrowni Powiśle z początku XX w. zamienia się na naszych oczach w modne miejsce spotkań, biznesu i zakupów.  W wielu miejscach jednak dzielnicy wkrada się styl „slow”, choć nadal koncentruje się tutaj życie polityczne (Sejm, ambasady, siedziby ministerstw i rządu), kulturalne (Zachęta, Muzeum Narodowe,), naukowe (Uniwersytet Warszawski).

 

W sposób naturalny Śródmieście pozostaje najważniejszym punktem na mapie, również dla inwestorów z rynku nieruchomości. Krakowskie Przedmieście

 Elektrownia Powiśle

Ul. Piękna

Ul. Hoża

Ul. Herberta (wcześniej Kruczkowskiego). 

Monika Żurek doradca Klienta
Pokaż listę
Facebook Twitter Instagram LinkedIn