Pokaż listę

OLSZTYN - MIASTO Z POTENCJAŁEM

Zacznijmy może od najistotniejszej kwestii. Tutaj w dolinie rzeki Łyny nad Jeziorem Ukiel bije serce Warmii. Dlatego miasto, które rozwijało się w takim urodziwym otoczeniu przyrody wyrosło na jej stolicę. Naturalne warunki krajobrazu wraz z rozwijającą się prężnie rekreacją oraz zapisaną w murach historią sytuują Olsztyn w czołówce miast, które warto zobaczyć choć raz, ale najlepiej byłoby na stałe wpisać go na mapę miejsc regularnie odwiedzanych. Może warto pomyśleć, w niedługiej perspektywie, o jakieś „bazie wypadowej” tutaj. Nadjeziorna aura największego na Warmii miasta sprzyja czynnemu relaksowi. Posiada ono najdłuższą łączną linią brzegową wszystkich strzeżonych plaż (300 metrów) w Polsce oraz dynamicznie rozwijającą się infrastrukturę.

Olsztyn z pewnością „podszyty” jest historią, która zdobi jego ulice. Nic dziwnego, że użyczył on swojej scenerii „Stawce większej niż życie” w 1967 roku. Obecnie podążanie śladami wybranych scen z tego serialu jest najpopularniejszym sposobem na jego zwiedzanie. Z przymrużeniem oka stwierdzić można także, że oprócz Hansa Klossa drugą sławną osobą, która wcześniej tutaj zagościła był Mikołaj Kopernik.

CHARAKTER OLSZTYNA TO NATURA I HISTORIA

Jak widać poniemiecka, zachowana doskonale architektura nadaje miastu charakter, gra w filmach i przypomina o tym, że wcielone I rozbiorem w 1772 roku tereny aż do II wojny światowej  przynależały do Prus Wschodnich. Nawet plebiscyt w 1920 r. tego nie zmienił.

Historia i natura splatają się tutaj ze sobą na każdym kroku tworząc niespotykane miejsce o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu (falistość - kemy i pagórki morenowe, formy wklęsłe - dolina rzeczna i zagłębienia polodowcowe). Struktura samego miasta znakomicie dostosowywała się do owych naturalnych warunków. Przykład? Rzeka Łyna naturalnie dzieli Olsztyn na względnie równe części - wschodnią i zachodnią.

Administracyjnie Olsztyn nie ma dzielnic. W jego granicach funkcjonują za to 23 osiedla.

Na południu miasta przeważają osiedla, w centrum dominują usługi, administracja i kultura, nad jeziorami rekreacja (tutaj mniej intensywna zabudowa),  we wschodniej części przemysł i skład. Wizytówką edukacyjną Olsztyna pozostaje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski tuż przy trasie do Warszawy. Swoje trzy grosze do pełnego obrazu Olsztyna dokłada również biznes, za którym idzie dynamiczny rozwój infrastruktury z nowoczesnymi kompleksami apartamentowo-rekreacyjnymi  oraz dogodna komunikacja z najważniejszymi miastami kraju, ale też z zagranicą.

Z Londynu można dolecieć tutaj w ciągu 2 godzin na oddalone ok. 60 km od centrum miasta lotnisko Olsztyn-Mazury. Z Warszawy, Bydgoszczy i Białegostoku  dojechać w podobnym czasie koleją bądź samochodem, bo to dystans niewiele ponad 200 km. Do  Gdańska stąd ok. 170 km, do granicy z Rosją 90 km.

BIZNESOWA STRONA OLSZTYNA

Jak widać Olsztyn to miasto niepozbawione przeszłości, ale żyjące twardo teraźniejszością. Przyciąga turystów, ale także inwestorów. Ranking z 2015 roku Doing Business pokazuje, że łatwo prowadzi się tutaj biznes. Czynniki, które brano pod uwagę to: czas rejestracji spółki, uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń na budowę, rejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości oraz egzekwowanie umów. Nie bez znaczenia dla pracodawców pozostaje też fakt, że można tutaj znaleźć przygotowaną i tańszą siłę roboczą niż w większych aglomeracjach.

NAJPIERW OBOWIĄZKI, POTEM PRZYJEMNOŚCI

W Olsztynie nie brakuje miejsc, gdzie oddycha się na łonie natury. Na pobliskich jeziorach można popływać, bo warunki sprzyjają kajakarstwu, windsurfingowi, kitesurfingowi, nartom i innym sportom wodnym. W zimie sprzęt letni zapaleńcy wymienią na łyżwy lub bojery.

W mniej pogodne dni można wybrać się na olimpijski basen, pograć na świetnie przygotowanych boiskach w siatkówkę i koszykówkę.

Najważniejsze jednak jest to, że oprócz malowniczych tras widokowych, ścieżek rowerowych i spacerowych przysłowiowe trzy kroki od domu znajdują się plaże (cztery nad jeziorem Ukiel i jedna nad jeziorem Skanda). Kto z nas nie marzy o tym, by po ciężkim dniu pracy pójść na plażę? Co prawda nie z palmami, ale prawdziwą! Taką z klimatu umiarkowanego! W Olsztynie to naprawdę możliwe!

Monika Żurek doradca Klienta
Pokaż listę
Facebook Twitter Instagram LinkedIn