Pokaż listę

BIELANY


Białe habity kamedułów dały początek pięknemu miejscu – Bielanom, jednej z 18 dzielnic stolicy wydzielonej z Żoliborza w 1994 jako samodzielna gmina, zaś w 2002 roku odrębna dzielnica. Obecnie zamieszkuje ją 136 tys. osób.

W XIX w. Bielany konkurowały z Saską Kępą i Wilanowem (niegdyś las bielański ciągnął się aż do Wilanowa!) o prym zielonego i pełnego wytchnienia miejsca. Zachęcały do spędzania właśnie tutaj wolnego czasu. Argumenty miały niepodważalne. Rozrywek było w brud. Począwszy od przejażdżek konnych, bicyklami, podróży po Wiśle, tańców, teatrzyków, występów kuglarzy. A wszystko to w chłodzie drzew, zacienionych gaików i wonnych łąk. Bielany zmieniały się powoli z pustelni, gdzie w 1639 roku Władysław IV sprowadził zakonników i zbudował klasztor, w miejsce wypełnione zabawami (już za czasów ostatniego z królów - Stanisława Augusta) w stylu weneckiego karnawału.

Do historii przeszły Zielone Świątki na Bielanach. Z czasem stały się salonem pod otwartym niebem. Tłumy (nawet po kilkadziesiąt tysięcy ludzi) przybywały nad Wisłę i w stylu festynowym bawiły się do upadłego. Przy muzyce i fajerwerkach. Czasy się zmieniały, ale Bielany nadal przyciągają swoimi zielonymi terenami i spokojem. Są mocno zróżnicowane. Od wschodu ogranicza je Wisła, od południa Żoliborz, od zachodu Bemowo. Od północny są naturalną granicą Warszawy. Bielany posiadają charakter i wiernych mieszkańców.

Współcześnie, dzięki doskonałej komunikacji z centrum miasta, pozostają atrakcyjną dzielnicą graniczącą z Kampinowskim Parkiem Narodowym. Z dominujących kolorów na Bielanach, obok białego (z oczywistych względów), wskazać można właśnie zielony, a nawet niebieski. Przez Bielany przepływa bowiem niewielka Rudawka, która dała nazwę jednemu z parków – Parkowi Kaskady. Jej woda przybiera formę spływającego miejscami wodospadu. Zielenią magnetyzuje też Las Bielański, Park Harcerskiej Poczty Polowej, stawy Kellera.

Architektura Bielan jest niejednolita. Znajdziemy tutaj wysokie i identyczne socrealistyczne bloki - Piaski, Chomiczówkę (znaną dzięki wokaliście Sidneyowi Polakowi) i dla odmiany nowe apartamentowce i miejskie wille na Marymoncie wkomponowane w starą zabudowę w parkowej zieleni. Z każdego punktu tej dzielnicy niedaleko do metra, czy do zjazdu na Wisłostradę.

Bielany to miejsce dla aktywnych. Sprawdzone ścieżki biegowe, rowerowe, korty tenisowe, boiska. Nic dziwnego, że w takim otoczeniu ulokowała się Akademia Wychowania Fizycznego.Monika Żurek doradca Klienta
Pokaż listę
Facebook Twitter Instagram LinkedIn